Logo Bliz
Bliz P001 LÖPARGLASÖGON Svart
Bliz P001 LÖPARGLASÖGON Svart
Bliz P001 LÖPARGLASÖGON Svart
Bliz P001 LÖPARGLASÖGON Svart
Bliz
Dam, Herr

P001 LÖPARGLASÖGON

Bliz P001 LÖPARGLASÖGON Blå
Bliz P001 LÖPARGLASÖGON Svart
Bliz P001 LÖPARGLASÖGON Vit
Bliz P001 LÖPARGLASÖGON Svart
Bliz P001 LÖPARGLASÖGON Grön
Bliz P001 LÖPARGLASÖGON Vit
Bliz P001 LÖPARGLASÖGON Lila
Bliz P001 LÖPARGLASÖGON Svart
949 kr
  • Fri frakt & fria returer till butik
  • 1-4 dagars leveranstid
Betala snabbt och smidigt med Klarna
Klarna
  • Solglasögon utformade för idrott

  • Bred lins med klart synfält

  • Lätt och stryktålig

  • 100% UV-skydd

P001 är de perfekta solglasögonen för alla idrottsaktiviteter, vare sig du springer, cyklar eller vandrar. De är både bekväma, lätta och har en högteknologisk lins som skyddar mot solen utan att du förlorar detaljer i synfältet. Den breda linsen ger gott skydd mot ljus samt vind, och erbjuder samtidigt ett riktigt brett synfält. Linsen ger 100% UV-skydd med väldigt skarp och klar syn i alla ljusförhållanden. Bliz Hydro Lens Technology hjälper till att hålla fukt och väta borta, så du kan fokusera på träningen. P001 är utformade med slitstarka bågar i polyamid, som ger extra hållbarhet och lätthet. En gummerad näsbrygga och bågändar håller glasögonen bekvämt på plats även under intensiv aktivitet.

Linsen är tillverkad av polykarbonat, vilket är ett väldigt tåligt material. Det är stöttåligt och spricker inte likt en vanlig glas- eller plastlins.

  • Bliz Hydro Lens Technology
  • Bliz Fusion Lens Tech
  • Ljustransmittans på 8-18%
  • Produktnummer
    1612231
  • Leverantörens produktnummer
    ZB7015
  • Artikelnummer
    161223107-MATTE BLACK / Smoke w silver mirror
  • SKU
    161223107010
  • EAN
    8056262750551

Relaterade produkter

Relaterade produktguider
Race
HYPERION ELITE 6
Brooks Hyperion Elite 6 är en stor förändring jämfört med Hyperion Elite 5, framför allt i hur mellansulan är uppbyggd och hur skon känns under foten. DNA GOLD-skummet är fortfarande Brooks PEBA-baserade raceskum, men i sexan har konstruktionen gjorts om med mer skum, högre stack och en tydligare rocker, vilket ger en mjukare, mer skyddande och mer framåtdrivande känsla än i femman. Där Hyperion Elite 5 kunde kännas mer aggressiv, smal och bäst på kortare snabba lopp, upplevs Hyperion Elite 6 som mer balanserad, mer förlåtande och bättre rustad för längre distanser.
Race
CLOUDBOOM STRIKE 2
On Cloudboom Strike 2 är en tydlig uppdatering av Ons snabbaste racesko, med fokus på lägre vikt, mer energi och bättre känsla över längre distanser. Den stora nyheten är den nya CloudTec Sphere-geometrin i mellansulan, där kanaler i skummet ska ge bättre stötdämpning och mer rebound när benen börjar bli trötta. Skon har även uppdaterat Helion HF-skum, en dual-density-konstruktion och en ny böjd carbon Speedboard som är både lättare och styvare än tidigare. Jämfört med första Cloudboom Strike känns tvåan därför mer komplett. Den är fortfarande explosiv och lätt, men har mer flyt, mer skydd och en tydligare känsla av framåtdriv.