SOMMARREA PÅ POLARKLOCKOR - FYNDA HÄR
Logo Umara
Umara U LOADER BLODAPELSIN 1000MG SPORTDRYCK Grå
Umara
Dam, Herr

U LOADER BLODAPELSIN 1000MG SPORTDRYCK

Umara U LOADER BLODAPELSIN 1000MG SPORTDRYCK Grå
265 kr
  • Fri frakt & fria returer till butik
  • 1-4 dagars leveranstid
Betala snabbt och smidigt med Klarna
Klarna
  • Palatinose som enda kolhydratkälla med lågt glykemiskt index (GI)

  • Carboloader som är snäll mot tänderna

  • 100%-igt upptag och ger 4kcal/g

  • 100% vegansk

U Loader innehåller Palatinose som enda kolhydratkälla. Palatinose är varumärkesnamnet på en stärkelse som heter Isomaltulose. Det är en stärkelse med lågt glykemiskt index (GI) vilket inte är optimalt för en sportdryck som du vill ha snabb energi ifrån, men för en carboloader är det perfekt. Upptaget är 100% och den ger 4kcal/g vilket är likvärdigt med de kolhydratkällor Umara har i sina sportdrycker.

Den främsta anledningen till att Umara valt just Palatinose är att det är den första och hittills enda stärkelsen som har den internationella stämpeln "Happy Tooth" som Tooth Friendly International ger ut till produkter som inte har en negativ påverkan på våra tänder. Palatinose är inte en effektiv kolhydratkälla för sportdryck då den tas upp 4-5 gånger långsammare än Umaras kolhydratkällor i sportdryck och gel. Energin levereras därmed långsamt till våra muskler, något som inte är intressant under tiden vi tränar och tävlar.

Under en kolhydratladdning som pågår under 2-3 dagar inför tävling så spelar hastigheten på upptaget ingen större roll (dvs om kolhydraterna lagras in som glykogen i musklerna på 10 minuter eller först efter 40-50 minuter) och med tanke på att Palatinose är snäll mot tänderna så har Umara valt denna stärkelse.

Pro tip: Kreatin Monohydrat i samband med kolhydrater har visat sig leda till 82% snabbare glykogeninlagring jämfört med bara kolhydrater över en 24h period. Umara rekommenderar därför att köpa till kreatin om du är ute i sista sekund och behöver toppfylla depåerna. Vid en normal uppladdning på 2-3 dagar så hinner kroppen lagra in kolhydraterna som glykogen i musklerna och då behöver du inte optimera med ett samtida kreatinintag. Men är du ute i sista sekund och vill vara opti så är det ett tips.

Utvecklad av Biomedicinare i Sverige och tillverkad i Sverige. Tillverkad enligt HACCP / GMP. Alla dessa steg är kvalitetsgarantier i syfte att du som kund alltid ska vara säker på att det du köper är säkert och av högsta kvalitet.

Samtliga ingredienser är godkända hos EFSA (European Food Safety Authority). 100% vegansk.

Innehåll: Palatinose (Isomaltulose), Surhetsreglerande medel (Citronsyra), Arom, Sötningsmedel (Sukralos).

Allergener i innehållsförteckningen är utmärkta i fetmarkerad stil (i de fall allergener finns i produkten).

Användningsinstruktion: Blanda 2 skopor (~75g) i 500-750ml vatten. Drick 2-4 flaskor om dagen under 2-3 dagar före tävling för att fylla upp ditt muskelglykogen.

Antal per förp: 14

Förvaring: Torrt

  • Produktnummer
    1577234
  • Leverantörens produktnummer
    11006
  • Artikelnummer
    157723401-Blodapelsin
  • SKU
    157723401010
  • EAN
    7350080891658

Relaterade produkter

Relaterade produktguider
Daily Trainer
NOVABLAST 6
ASICS Novablast 6 bygger vidare på den studsiga och energifyllda känsla som gjort serien så populär, men upplevs nu ännu mer responsiv och följsam i steget. Den största uppdateringen från föregångaren sitter i framfoten, där ASICS har lagt in FF TURBO SQUARED-skum i en trampolinliknande konstruktion som ger tydligare tryck i frånskjutet och en mer levande känsla när tempot ökar. Samtidigt finns FF BLAST MAX kvar i mellansulan, vilket gör att skon fortfarande känns mjuk, skyddande och bekväm över längre distanser.
Daily Trainer
CLIFTON 11
Hoka Clifton 11 bygger vidare på den nya plattformen från Clifton 10, men upplevs som en mer förfinad och bekväm version av samma sko. Den stora uppdateringen sitter framför allt i ovandelen, där en ny engineered mesh ger en mjukare och mer följsam passform runt foten, tillsammans med en mer premiumkänsla i plösen och innersulan. Under foten är känslan fortfarande klassiskt Clifton, med andra ord mjuk, skyddande och stabil nog för många kilometer i lugnt till jämnt tempo.