Logo Puma
Puma VOYAGE NITRO 3 LÖPARSKOR Grå
Puma VOYAGE NITRO 3 LÖPARSKOR Grå
Puma VOYAGE NITRO 3 LÖPARSKOR Grå
Puma VOYAGE NITRO 3 LÖPARSKOR Grå
Puma VOYAGE NITRO 3 LÖPARSKOR Grå
Puma VOYAGE NITRO 3 LÖPARSKOR Grå
Puma VOYAGE NITRO 3 LÖPARSKOR Grå
Puma
Dam

VOYAGE NITRO 3 LÖPARSKOR

Puma VOYAGE NITRO 3 LÖPARSKOR Grå
-50%
849 kr
SISTA CHANSEN
  • Fri frakt & fria returer till butik
  • 1-4 dagars leveranstid
Betala snabbt och smidigt med Klarna
Klarna
  • Lätt och väldämpad terrängsko

  • Otroligt grepp på alla underlag

  • Nitrofoam i hela mellansulan för fin respons

  • Skön och slitstark ovandel

Voyage NITRO 3 från Puma är en terrängsko med poppig mellansula av toppmaterialet Nitrofoam som ger maximal dämpning och en yttersula gjord av Pumagrip ATR-gummi som blivit uppdaterat så att varje gummidubb kan anpassa sig efter underlaget för oslagbart grepp och skön komfort på alla typer av underlag.

Mellansulan i Voyage Nitro 3 är gjord helt av toppmaterialet Nitrofoam som ger en otroligt skön dämpning samtidigt som energiåtergivningen är på topp. En stor fördel är att materialet är lätt och skon har blivit betydligt lättare än förra versionen trots en bättre dämpning. En lätt rocker gör att du får ett skönt driv i steget även de gånger du ökar farten.

Ovandelen är konstruerad av det Puma kallar mono mesh som är ett luftigt men samtidigt väldigt tåligt material som står emot både lera och väta på ett bra sätt. Den är förstärkt med PWRTAPE för att ge support och skydda foten ytterligare. Tårna är extra skyddade mot islag med extra förstärkning. Snörningen anpassar sig efter foten för en riktigt stabil och säker känsla. Plösen är lätt vadderad och hälkappan sluter om skönt runt foten och hindrar skräp att leta sig in i skon.

Yttersulan är gjord i Pumagrip ATR, ett gummi som greppar riktigt bra på alla underlag men är särskilt effektivt när du springer på snö och is, lera eller ojämna underlag. Gummidubbarna är konstruerade så att du säkert grepp i både uppförs- och nerförslöpning.

Sammantaget är det här en perfekt sko för all typ av terränglöpning för dig som vill ha mycket dämpning och komfort tillsammans med ett säkert grepp. En bonus är att den passar riktigt bra även vid vinterväglag.

  • Stack Height: 35 mm häl, 27mm framfot
  • Drop: 8mm
  • Vikt: 228 gram i US 8 (38,5)
  • Produktnummer
    1578335
  • Leverantörens produktnummer
    377746
  • Artikelnummer
    157833501-Mineral Gray-Active Red-Lime Pow

Relaterade produkter

Relaterade produktguider
Min Skorotation
ANDREAS ALMGREN
Landslagslöparen och europarekordhållaren på 5000 meter, Andreas Almgren, har sprungit i Nike i över tio år och här berättar han om sin skorotation: från återhämtningsjogg till tävling på världsnivå.
Löplabbet möter
ANDREAS ALMGREN
Andreas Almgren är den svenska löparen som har flyttat gränserna för europeisk distanslöpning: i somras sänkte han Europarekordet på 5000 m till 12:44.27 inför ett extatiskt Stockholm, tidigare i år har han redan har gjort svensk rekordhistoria på både bana och väg. Han är regerande svensk rekordhållare på 10 000 m (26:52.87) och dessutom europarekordhållare på 10 km väg (26:53) samt svensk rekordhållare på halvmaraton (59:23) med ett 1500-meters-PB på 3:32.00 i ryggen som visar hans spännvidd. Snart kliver Almgren in i VM i Tokyo där han dubblerar på 10 000 och 5 000 meter och är medaljkandidat på båda distanserna. Vi träffade Almgren under ett event på Löplabbet i Stockholm i samarbete med hans skosponsor Nike, där han efter ett träningspass berättade om vägen från svensk till europeisk dominans och om fokuset mot de kommande VM-loppen.