Logo adidas
adidas TERREX AGRAVIC SPEED ULTRA LÖPARSKOR Lila
adidas TERREX AGRAVIC SPEED ULTRA LÖPARSKOR Lila
adidas TERREX AGRAVIC SPEED ULTRA LÖPARSKOR Lila
adidas TERREX AGRAVIC SPEED ULTRA LÖPARSKOR Lila
adidas TERREX AGRAVIC SPEED ULTRA LÖPARSKOR Lila
adidas
Dam

TERREX AGRAVIC SPEED ULTRA LÖPARSKOR

adidas TERREX AGRAVIC SPEED ULTRA LÖPARSKOR Grön
-30%
adidas TERREX AGRAVIC SPEED ULTRA LÖPARSKOR Vit
-30%
adidas TERREX AGRAVIC SPEED ULTRA LÖPARSKOR Lila
-30%
1820 kr
SISTA CHANSEN
  • Fri frakt & fria returer till butik
  • 1-4 dagars leveranstid
Betala snabbt och smidigt med Klarna
Klarna
  • Lightstrike Pro-dämpning med ENERGYRODS

  • Ovandel i lätt material som håller foten stadigt på plats

  • Yttersula i Continental™ Rubber och nabbar som är ca 2,5-3,5 mm

Terrex Agravic Speed Ultra är skon som adidas tagit fram för att kunna vara med och vinna i UTMB och Western States. Det här är en tävlingssko för långa traillopp som vi ser på atleter som Petter Engdahl mfl. Nu är den äntligen tillgänglig för dig.

Den lätta, tunna ventilerande och omslutande ovandelen ger stabilitet åt varje steg i varierad terräng. Det nya vävda materialet i ovandelen är inte elastiskt för hålla kvar foten i ojämn och brant terräng och blir inte tyngre av vatten.

Mellansulans foam är gjord i två lager av spänstigt och dämpande Lightstrike Pro som man hittar i adidas kända tävlingsskor på asfalt som adizero adios Pro 3. Mellansulan har en tydlig rocker- geometri som hjälper till att driva framåt och ger smidiga steg i terrängen för ett snabbt tempo och komfort kilometer efter kilometer. Skon har också mellan de båda lagren av Lightstrike Pro EnergyRods som är stavar som följer mellanfotsbenen och som hjälper till att stabilisera och driva på steget framåt. Stavarna här är tillverkade i ett lite mer flexibelt material för att fungera bra i terräng än i asfaltsmodellerna som har styvare material.

Den mönstrade yttersulan i Continental™-gummi ger ett säkert grepp på stenar och rötter i vått och torrt.

  • Stack height: 42mm häl och 34 mm framfot.
  • Häl till tå dropp: 8 mm.
  • Vikt: 221 gram i US 8 (40).
  • Produktnummer
    1584895
  • Leverantörens produktnummer
    IG8850
  • Artikelnummer
    158489501-PNKFUS/CRYWHT/PURBUR

Relaterade produkter

Relaterade produktguider
Daily Trainer
KAIROS 4
361° Kairos 4 är en stabil daily trainer för löpare som vill ha mycket trygghet och guidning i steget utan att skon känns hårt korrigerande. Den stora uppdateringen är en omarbetad plattformsgeometri med både högre mellansula och bredare bas än tidigare, vilket gör att skon får mer dämpning, bättre stödyta och en lugnare känsla genom hela steget. Mellansulan består av 361:s ENGAGE-skum, som ska ge en bra balans mellan skydd, studs och hållbarhet, och dropet har justerats till 7 mm, vilket bidrar till en något mer naturlig och jämn övergång från landning till frånskjut.
Super Trainer
SC REBEL
New Balance FuelCell SuperComp Rebel, eller SC Rebel, tar den lätta och lekfulla Rebel-känslan och bygger in mer struktur, skydd och framåtdriv. Där vanliga FuelCell Rebel är mer flexibel, naturlig och avskalad, får SC Rebel en tydligare supertrainer-karaktär med Energy Arc-konstruktion, kolfiberförstärkt platta och Infinion Foam i mellansulan. Det gör att skon upplevs mer styrd och effektiv genom steget, med mer hjälp i frånskjutet och bättre skydd för längre pass i högre fart.