Beställ dina julklappar senast 18/12 för leverans innan julafton* LÄS MER HÄR
Logo adidas
adidas ADIZERO EVO SL ATR LÖPARSKOR Beige
adidas ADIZERO EVO SL ATR LÖPARSKOR Beige
adidas ADIZERO EVO SL ATR LÖPARSKOR Beige
adidas ADIZERO EVO SL ATR LÖPARSKOR Beige
adidas ADIZERO EVO SL ATR LÖPARSKOR Beige
adidas ADIZERO EVO SL ATR LÖPARSKOR Beige
adidas ADIZERO EVO SL ATR LÖPARSKOR Beige
adidas ADIZERO EVO SL ATR LÖPARSKOR Beige
adidas
Herr

ADIZERO EVO SL ATR LÖPARSKOR

NYHET
adidas ADIZERO EVO SL ATR LÖPARSKOR Beige
1849 kr
  • Fri frakt & fria returer till butik
  • 1-4 dagars leveranstid
Betala snabbt och smidigt med Klarna
Klarna
  • Supertrainer med full mellansula i Lightstrike Pro

  • Continental™-gummi med 1,5 mm dobbar för bra grepp

  • Vattenavvisande ripstop-mesh som passar våta väderförhållanden

  • Mångsidig, från distans till intervaller

EVO SL ATR från adidas är den senaste medlemmen i den populära EVO SL-familjen och ett perfekt val för löpare som vill ha samma snabbhet och respons som originalet, men med extra skydd för tuffare förhållanden. Precis som sin syskonmodell bygger skon på en mellansula helt i Lightstrike Pro – ett av adidas absolut bästa material, som erbjuder enastående energiåtergivning och en löpupplevelse utöver det vanliga. Med Evo SL ATR får du en sko som klarar de regnigare dagarna när vägarna är våta och du kan behöva lite extra grepp. Oavsett om du springer distanspass, långpass eller tröskelintervaller är EVO SL ATR en sko som levererar hög prestanda.

Den stora stjärnan i showen är mellansulan. Den består till 100 % av Lightstrike Pro – adidas premium-material som även används i deras tävlingsskor. Det är kombinationen av energiåtergivning, lätthet och stötdämpning som gör materialet fantastiskt att springa på. I EVO SL ATR har man valt bort kolfiberstavar man hittar i adidas andra performance-skor, för att främja ett mer naturligt löpsteg och behålla flexibilitet i framfoten. Detta gör skon lämpad även för lugnare pass. Lightstrike Pro är inte det allra mjukaste materialet, vilket innebär att du inte sjunker ner i mellansulan – istället får du en responsiv och distinkt löpkänsla.

Skons geometri är rundad med en markerad rocker-profil för att skapa en smidig övergång från isättning till frånskjut. Det naturliga drivet i steget gör att skon passar både snabbare träningspass och längre distanspass där man vill ha hjälp av en lätt och energifylld löpkänsla. Stabiliteten är god, men EVO SL ATR passar främst neutrala löpare som inte behöver extra stöd. Yttersulan består av Continental™-gummi med 1,5 mm dobbar, vilket ger bättre grepp på allt från våt asfalt till hårdpackad stig utan att göra skon tung, ett tydligt steg upp i grepp jämfört med vanliga EVO SL.

Ännu en skillnad från EVO SL är ovandelen. Ovandelen i EVO SL ATR är tillverkad i en vattenavvisande ripstop-mesh som klarar lätt regn och fuktiga förhållanden utan att tynga ner foten. Det tunna materialet är ventilerande men samtidigt förstärkt med slitstarka överlägg som skyddar mot slitage från sten och grus. Adizero Slinglaunch-teknologin skapar en säker hälinlåsning som håller foten stabil även när tempot ökar. Passformen är åt det generösare hållet och erbjuder gott om utrymme i framfoten, vilket gör skon bekväm även under längre pass och för de med lite vidare framfot.

  • Stack height: 39 mm häl, 33 mm framfot
  • Drop: 6 mm
  • Vikt: 280 gram US 9 (EU 42 2/3)
  • Produktnummer
    1631539
  • Leverantörens produktnummer
    KK2688
  • Artikelnummer
    163153901-PUTGRE/PUTGRE/GRESTR

Relaterade produkter

Relaterade produktguider
Vinterlöpning
KLÄ DIG RÄTT FÖR VINTERLÖPNING
Vi får många frågor om hur man ska klä sig när man löptränar under de lite kallare månaderna. Det skiljer sig givetvis var i Sverige man bor, hurdant vädret är och hur och var du ska springa. Kläder är också väldigt personligt. Men det finns några tumregler att utgå ifrån:
Vinterlöpning
SKOR FÖR VINTERLÖPNING
På Löplabbet hittar du många varianter av löparskor som är anpassade för lite vintrigare förhållanden. De absolut viktigaste egenskaperna för en vinterlöpsko är greppet och ovandelens förmåga att stå emot snö och slask. Det finns både dubbade och odubbade skor för vinterlöpning. De dubbade skorna har dubb av slitstark hårdmetall, greppet är fantastiskt men det kan upplevas lite obehagligt att springa på ”ren” asfalt med dubbade skor, underlaget på löprundan varierar ju ofta. De odubbade skorna har en slitsula som är anpassad för vinterförhållanden, dels är mönstret oftast lite grövre men framförallt är gummiblandningen mycket mjukare. Låt er inte luras av ett häftigt mönster i sulan, det är gummits egenskaper som gör den stora skillnaden.