SOMMARREA PÅ POLARKLOCKOR - FYNDA HÄR
Logo Puma
Puma EVOSPEED DISTANCE 11 SPIKSKOR Orange
Puma EVOSPEED DISTANCE 11 SPIKSKOR Orange
Puma EVOSPEED DISTANCE 11 SPIKSKOR Orange
Puma EVOSPEED DISTANCE 11 SPIKSKOR Orange
Puma EVOSPEED DISTANCE 11 SPIKSKOR Orange
Puma
Dam, Herr

EVOSPEED DISTANCE 11 SPIKSKOR

Puma EVOSPEED DISTANCE 11 SPIKSKOR Orange
999 kr
  • Fri frakt & fria returer till butik
  • 1-4 dagars leveranstid
Betala snabbt och smidigt med Klarna
Klarna
  • Allround-spikskor för löpning

  • Perfekta för nybörjare eller ungdomar

  • Enkla och fjäderlätta

  • Tunn ovandel för fantastisk ventilation

EVOSPEED DISTANCE 11 SPIKSKOR är ett par riktigt bra spikskor för nybörjare eller ungdomar som ska springa friidrott. De är enkla och funktionella, med fjäderlätt vikt. Tack vare spikplattan och fem utbytbara spikar får man fantastiskt grepp för snabba intervaller och lopp på löparbanan.

Passformen är slimmad och ”race-ready” för att erbjuda bästa möjliga löpkänsla och kontroll. Ovandelen är i supertunn och luftig mesh som svalkar fötterna vid intensiva pass. Mellansulan är i EVA och ger lite extra stöd för just de längre löpgrenarna. Spikar och spikskruv ingår, samt skopåse.

Godkända för tävling av WA.

  • Stack height: N/A
  • Drop: N/A
  • Vikt: 120 gram US 6 (EU 38 Herr)
  • Produktnummer
    1542304
  • Leverantörens produktnummer
    377961
  • Artikelnummer
    154230401-Sun Stream-PUMA Black-PUMA Silver

Relaterade produkter

Relaterade produktguider
Race
ENDORPHIN ELITE 3
Saucony Endorphin Elite 3 är en maximalistisk och explosiv tävlingssko för löparen som jagar personbästan på framförallt halvmaraton och maraton. I den här tredje versionen har Saucony fortsatt bygga kring sitt extremt mjuka och responsiva IncrediRUN-skum, nu i en mer kontrollerad konstruktion med en sulhöjd upp mot den maximalt tillåtna tävlingsgränsen. När vi testade skon upplevde vi direkt att den har kvar den karakteristiskt studsiga och energifyllda känslan från föregångaren, men med ett tydligare driv framåt och en stabilare plattform som gör den lättare att hantera när tempot är högt.
Race
SUPERCOMP ELITE V6
New Balance SuperComp Elite v6 är en tydlig vidareutveckling av v5, med mer energi, bättre flyt och en mer lättdriven känsla över längre distanser. Den stora nyheten är mellansulan, där New Balance använder Infinion Foam tillsammans med sin Energy Arc-konstruktion och en kolfiberplatta med strategiska urgröpningar i sulan. Jämfört med v5, som upplevdes som ganska direkt, fast och effektiv, känns v6 mer fjädrande och förlåtande utan att tappa det snabba frånskjutet.