3 FÖR 2 PÅ ALLA STRUMPOR - KÖP HÄR
Logo adidas
adidas SUPERNOVA RISE 2 LÖPARSKOR Rosa
adidas SUPERNOVA RISE 2 LÖPARSKOR Rosa
adidas SUPERNOVA RISE 2 LÖPARSKOR Rosa
adidas SUPERNOVA RISE 2 LÖPARSKOR Rosa
adidas SUPERNOVA RISE 2 LÖPARSKOR Rosa
adidas SUPERNOVA RISE 2 LÖPARSKOR Rosa
adidas SUPERNOVA RISE 2 LÖPARSKOR Rosa
adidas SUPERNOVA RISE 2 LÖPARSKOR Rosa
adidas
Dam

SUPERNOVA RISE 2 LÖPARSKOR

NYHET
adidas SUPERNOVA RISE 2 LÖPARSKOR Rosa
adidas SUPERNOVA RISE 2 LÖPARSKOR Grå
adidas SUPERNOVA RISE 2 LÖPARSKOR Blå
adidas SUPERNOVA RISE 2 LÖPARSKOR Vit
1749 kr
  • Fri frakt & fria returer till butik
  • 1-4 dagars leveranstid
Betala snabbt och smidigt med Klarna
Klarna
  • Mångsidig distanssko för alla typer av pass

  • Riktigt bekväm ovandel med fina material

  • Mellansula med toppmaterialet PEBA

  • Adiwear, för slitstarkt grepp

Supernova Rise 2 från Adidas är en löparsko som kombinerar komfort, stabilitet och respons för att möta de flesta behov – oavsett om du är nybörjare eller en erfaren löpare. Den energiska mellansulan, med PEBA-inblandning, ger en fin balans mellan mjukhet och respons. De anatomiskt inspirerade Support Rods erbjuder skon stabilitet utan att kompromissa med flexibiliteten, vilket ger en naturligare känsla på löprundan.

Dreamstrike+ är det avancerade materialet som används i mellansulan. Genom att kombinera PEBA, som vanligtvis återfinns i toppmodeller och tävlingsskor, med mer traditionella material har Adidas skapat en blandning som fungerar utmärkt för vardagsträning. Mellansulans konstruktion, tillsammans med Support Rods i undersulan som efterliknar fotens metatarsalben, ger en dynamisk stöd samt bättre energiåtergivning vid varje steg.

Ovandelen har uppdaterats med ett tunnare och mer ventilerande meshmaterial i framfoten, vilket förbättrar luftflödet och ger en skönare passform. Hälkappan har fått en mjukare vaddering för att minska tryck och öka komforten under längre pass. Yttersulan är tillverkad av Adidas slitstarka Adiwear-gummi, som är både greppande och långlivat. Designen är tunn och flexibel för att ge en smidig känsla mot underlaget. Skons yttersula och geometri gör den dessutom väl lämpad för löpning på löpband.

Supernova Rise 2 kombinerar klassisk konstruktion med moderna materialval för att skapa en sko som passar såväl nybörjare som löpare som uppskattar en traditionell känsla. Med PEBA-teknologi i mellansulan och en uppdaterad, ventilerande ovandel erbjuder skon en bekväm och mångsidig löpupplevelse för alla typer av pass.

  • Stack height: 36 mm häl, 26 mm framfot
  • Drop: 10 mm
  • Vikt: 211 gram (EU 38)
  • Produktnummer
    1615386
  • Leverantörens produktnummer
    IH8664
  • Artikelnummer
    161538601-FTWWHT/LUCPNK/ZEROMT

Relaterade produkter

Relaterade produktguider
Trail
S/LAB ULTRA GLIDE
S/LAB Ultra Glide från Salomon är designad för att hjälpa dig ta dig längre – snabbare, bekvämare och med full kontroll. Den är framtagen för ultradistanser i teknisk terräng, med varje komponent noga utvecklad för att ge bästa möjliga prestanda under tuffa förhållanden. Mellansulan kombinerar två avancerade skum: ett skyddande chassi i Energy Foam med höga sidoväggar, och en kärna i superresponsivt Energy Foam+ som ger explosiv energiåtergivning. Resultatet är en balans mellan stabilitet, stötdämpning och driv, som gör att du kan hålla farten uppe mil efter mil.
Trail
TRABUCO MAX 4
Asics Trabuco Max 4 är en trailsko designad för att ge maximal komfort och stabilitet på långa löprundor i terrängen. Den har en generöst dämpad mellansula i FF Blast Plus som ger bra dämpning och minskar trötthet i benen samtidigt som den är väldigt lätt. Den smarta rockergeometrin underlättar övergången från isättning till frånskjut och ger en känsla av driv, vilket gör löpningen effektiv även på krävande underlag. Den breddade sulbasen skapar en stabil plattform, medan de uppdragna sidoväggarna hjälper till att hålla foten på plats för bättre kontroll. Oavsett om du springer i skogen, i fjällen eller på en blandning av asfalt och terräng är Trabuco Max 4 en kanonbra val.