Löplabbets Stora Mellandagsrea - FYNDA HÄR
Logo adidas
adidas ADIZERO EVO SL WOVEN LÖPARSKOR Svart
adidas ADIZERO EVO SL WOVEN LÖPARSKOR Svart
adidas ADIZERO EVO SL WOVEN LÖPARSKOR Svart
adidas ADIZERO EVO SL WOVEN LÖPARSKOR Svart
adidas ADIZERO EVO SL WOVEN LÖPARSKOR Svart
adidas ADIZERO EVO SL WOVEN LÖPARSKOR Svart
adidas ADIZERO EVO SL WOVEN LÖPARSKOR Svart
adidas ADIZERO EVO SL WOVEN LÖPARSKOR Svart
adidas
Herr

ADIZERO EVO SL WOVEN LÖPARSKOR

NYHET
adidas ADIZERO EVO SL WOVEN LÖPARSKOR Svart
1749 kr
  • Fri frakt & fria returer till butik
  • 1-4 dagars leveranstid
Betala snabbt och smidigt med Klarna
Klarna
  • Full mellansula i Lightstrike Pro ger responsiv känsla

  • Tydlig rocker-profil driver steget framåt

  • Ny ovandel ger nättare känsla på foten

  • Mångsidig, från distans till intervaller

ADIZERO EVO SL WOVEN är efterföljaren till en av årets mest populära löparskor. Med Lightstrike Pro och ny uppdaterad ovandel får du en mångsidig träningsskon, som erbjuder en enastående energiåtergivning och en löpupplevelse utöver det vanliga. Oavsett om du springer distanspass, långpass eller tröskelintervaller är EVO SL WOVEN en sko som levererar hög prestanda. Tack vare kombinationen av låg vikt, stötdämpning och respons klarar den av de flesta typer av löpning.

Den lätta mellansulan består av 100% Lightstrike Pro, som är Adidas premiumskum som kännetecknas av låg vikt, effektiv stötdämpning och en livlig respons i varje steg. Materialet ger en fast men fjädrande löpkänsla, vilket gör att löpsteget upplevs lätt och rytmiskt även när tempot höjs. Precis som i första versionen har man valt bort de kolfiberstavar som finns i adidas tävlingsskor, något som gör skon mer flexibel i framfoten och som låter fotens naturliga rörelser fortsätta utan begränsningar. Detta gör den till en utmärkt sko för lugna och längre löprundor.

Skons geometri är tydligt rundad med en markerad rocker-profil, vilket skapar en smidig rullning genom steget från isättning till frånskjut. Detta gör skon perfekt för allt från lugna rundor till mer intensiva pass där du vill känna att skon ger det lilla extra. Den breda sulbasen och skulpteringen gör skon stabil, men EVO SL WOVEN passar bäst för löpare som har ett neutralt löpsteg, där foten inte behöver extra stöd. Yttersulan i Continental-gummi är framtagen för att ge pålitligt grepp på asfalt och andra hårda underlag.

Ovandelen är den stora uppdateringen i denna version. EVO SL WOVEN är konstruerad i ett slitstarkt och ventilerande textilmaterial som ger en behaglig känsla redan från första steget. Hälkappan har en lätt vaddering för en bekväm och stabil låsning av hälen, medan den traditionella snörningen håller vristen på plats. Passformen i EVO SL WOVEN är fastare än i föregående version, vilket ger en mer stadig och kontrollerad känsla under hela löpsteget. EVO SL WOVEN är en sko som sitter otroligt bekvämt på foten, oavsett om du ska springa fort, långt eller en kombination av båda.

  • Stack height: 39 mm häl, 33 mm framfot
  • Drop: 6 mm
  • Vikt: 235 gram US 9 (EU 42 2/3)
  • Produktnummer
    1632357
  • Leverantörens produktnummer
    KJ1995
  • Artikelnummer
    163235701-CARBON/CBLACK/LUOR

Relaterade produkter

Relaterade produktguider
Vinterlöpning
KLÄ DIG RÄTT FÖR VINTERLÖPNING
Vi får många frågor om hur man ska klä sig när man löptränar under de lite kallare månaderna. Det skiljer sig givetvis var i Sverige man bor, hurdant vädret är och hur och var du ska springa. Kläder är också väldigt personligt. Men det finns några tumregler att utgå ifrån:
Vinterlöpning
SKOR FÖR VINTERLÖPNING
På Löplabbet hittar du många varianter av löparskor som är anpassade för lite vintrigare förhållanden. De absolut viktigaste egenskaperna för en vinterlöpsko är greppet och ovandelens förmåga att stå emot snö och slask. Det finns både dubbade och odubbade skor för vinterlöpning. De dubbade skorna har dubb av slitstark hårdmetall, greppet är fantastiskt men det kan upplevas lite obehagligt att springa på ”ren” asfalt med dubbade skor, underlaget på löprundan varierar ju ofta. De odubbade skorna har en slitsula som är anpassad för vinterförhållanden, dels är mönstret oftast lite grövre men framförallt är gummiblandningen mycket mjukare. Låt er inte luras av ett häftigt mönster i sulan, det är gummits egenskaper som gör den stora skillnaden.