PB-PRISER PÅ RACESKOR – SE KLIPPEN
Logo VJ
VJ LIGHTSPEED LÖPARSKOR Flerfärgad
VJ LIGHTSPEED LÖPARSKOR Flerfärgad
VJ LIGHTSPEED LÖPARSKOR Flerfärgad
VJ LIGHTSPEED LÖPARSKOR Flerfärgad
VJ LIGHTSPEED LÖPARSKOR Flerfärgad
VJ LIGHTSPEED LÖPARSKOR Flerfärgad
VJ
Unisex

LIGHTSPEED LÖPARSKOR

VJ LIGHTSPEED LÖPARSKOR Flerfärgad
2299 kr
  • Fri frakt & fria returer till butik
  • 1-4 dagars leveranstid
  • Superlätt och responsiv

  • Energiåtergivande PerFOAMance-skum i mellansulan

  • Greppig yttersula i 100 % Butylgummi

  • Stadig och tunn ovandel med tight passform

VJ Lightspeed är precis som namnet antyder en av de snabbaste terrängskorna på marknaden. Den är superlätt, har en riktigt responsiv mellansula, rockplate i nylon som skapar framåtdriv, oslagbart grepp och FitLock-systemet som stabiliserar fotvalvet och gör passformen perfekt.

Mellansulan består av VJ:s superkritiska skum SuperFOAMance som är lätt, väldämpat och ger en otrolig energiåtergivning. Det är också mer hållbart än andra liknande material och tål tuff terränglöpning. Rockerformen gör att du får ett följsamt steg och en inbyggd nylonplatta ger den extra kicken i frånskjutet. Den inbyggda plattan i full längd ger driv, skyddar mot genomtramp och hjälper också till att stabilisera foten. Den är delad framtill för bättre kontroll i ojämn terräng. Midjan på skon är riktigt smal och skon passar allra bäst för de med normala till höga fotvalv.

Ovandelen är race-anpassad och är gjord i ett tunt och superlätt material som formar sig efter foten och sitter som en strumpa. FitLock-systemet håller om mellanfoten och avlastar fotvalvet effektivt samtidigt som det skyddar foten mot grenar och rötter. En förstärkning framtill skyddar tårna mot islag. Plösen och hälkappan är riktigt tunna och det ger en låg våtvikt om du skulle springa där det är blött.

Yttersulan består av VJ:s Superior Contact-gummi som består av 100 % Butyl-gummi och 3,5 mm djup mönstring vilket gör att greppet är riktigt vasst både på torra och blöta underlag.

En kul detalj är att skorna är tänkta att använda utan innersula för lättaste vikt och största tävlingskänsla. Det följer dock med en innersula i kartongen för de som vill ha ännu mer komfort närmast foten.

Den är något stor i storleken så gå gärna ner en halv storlek mot din vanliga storlek.

  • Stack Height: 29 mm häl, 23 mm framfot
  • Drop: 6 mm
  • Vikt: 220 gram i US 9 (42)
  • Produktnummer
    1584485
  • Leverantörens produktnummer
    LIGHTSPEED
  • Artikelnummer
    158448501-WHITE/RED/GREEN

Relaterade produkter

Relaterade produktguider
Trail
KJERAG 02
NNormal Kjerag 02 är en lätt och precis trailsko för löparen som vill röra sig snabbt genom teknisk terräng. Den uppdaterade mellansulan i EExpure+ ger mer dämpning och respons än föregångaren, samtidigt som den låga profilen bevarar den direkta kontakten med underlaget. En tydligare rocker hjälper steget att rulla framåt, och med 26 millimeter dämpning i hälen, 20 millimeter i framfoten och ett dropp på 6 millimeter känns skon smidig, stabil och lätt att kontrollera. Vikten är låga 214 gram i angiven herrstorlek, vilket gör Kjerag 02 till ett intressant val för såväl snabba träningspass som tävling.
Trail
TERREX AGRAVIC SL
Adidas Terrex Agravic SL är en lätt, maxdämpad och löpglad trailsko som tar den energifyllda känslan från populära Adizero Evo SL och anpassar den för terrängen. Mellansulan består helt av Lightstrike Pro, här i en något fastare och mer kontrollerad version som ger en mjuk landning och bra energiåtergivning utan att kännas instabil. Tillsammans med 6 millimeters drop och en tydlig rocker-geometri skapar det ett följsamt och framåtdrivande steg, medan en mindre förstärkning i mellanfoten bidrar med extra stabilitet utan styvheten från en fullängdsplatta.