Maxdämpad terrängsko med hög komfort
Mellansula i FF Blast Plus
ASICSGRIP för säkert grepp i terräng
Utmärkt ”door-to-trail”-sko
TRABUCO MAX 4 en maxdämpad terrängsko från ASICS. Den är utrustad med en rejält tilltagen mellansula för att erbjuda dig en fantastiskt bekväm och skonsam löpning på långa rundor i terräng. Trabuco Max 4 är byggd för att klara det mesta, vare sig du ska ta dig an en jogg på skogsstigar eller ultralopp i fjällen. Med den heltäckande yttersulan får du utmärkt grepp och slitstyrka för många mil i obanad mark.
Maximal dämpning och maximal komfort har varit ledorden i utvecklingen av Trabuco Max 4. Mellansulan i FF Blast Plus erbjuder fantastisk dämpning till låg vikt, och skyddar benen mot stötar som tröttar ut under löppasset. För att förbättra löpkänslan har man lagt till en rocker-geometri, en avfasning av mellansulan som ger extra driv. En viktig komponent av terrängskor är stabiliteten. I Trabuco Max 4 är sulbasen breddad för att ge ett stort fotavtryck, något som förbättrar markkontakten och stadigheten vid löpning. Längs sidorna av foten är även sulan uppdragen, för att skapa sidoväggar som hjälper till att centrera foten och hålla den på plats.
Hela yttersulan täcks av grovt mönstrat slitgummi – ASICSGRIP. Det är utformat för att ge utmärkt grepp på stigar både uppför och utför. ASICSGRIP ger även bra grepp i våta förhållanden. Tack vare utformningen funkar också Trabuco Max utmärkt som löparsko på vintern, när det ligger lite snö på marken.
Ovandelen är i en traditionell, teknisk mesh. Plösen och hälkappan är välvadderade för hög komfort, och passformen är normal med något generösare utrymme. Detta för att låta fötterna svälla under längre löpturer. Tårna skyddas av en laminerad tåhätta, som erbjuder skydd mot stötar.
- Stack height: 39 mm häl, 34 mm framfot
- Drop: 5 mm
- Vikt: 310 gram US 9 (EU 42,5)