SOMMARREA PÅ POLARKLOCKOR - FYNDA HÄR
Logo adidas
adidas TERREX AGRAVIC SPEED ULTRA LÖPARSKOR Grön
adidas TERREX AGRAVIC SPEED ULTRA LÖPARSKOR Grön
adidas TERREX AGRAVIC SPEED ULTRA LÖPARSKOR Grön
adidas TERREX AGRAVIC SPEED ULTRA LÖPARSKOR Grön
adidas TERREX AGRAVIC SPEED ULTRA LÖPARSKOR Grön
adidas TERREX AGRAVIC SPEED ULTRA LÖPARSKOR Grön
adidas TERREX AGRAVIC SPEED ULTRA LÖPARSKOR Grön
adidas
Herr

TERREX AGRAVIC SPEED ULTRA LÖPARSKOR

adidas TERREX AGRAVIC SPEED ULTRA LÖPARSKOR Grön
-30%
adidas TERREX AGRAVIC SPEED ULTRA LÖPARSKOR Vit
-30%
adidas TERREX AGRAVIC SPEED ULTRA LÖPARSKOR Blå
-30%
adidas TERREX AGRAVIC SPEED ULTRA LÖPARSKOR Orange
-30%
1960 kr
SISTA CHANSEN
  • Fri frakt & fria returer till butik
  • 1-4 dagars leveranstid
Betala snabbt och smidigt med Klarna
Klarna
  • Lightstrike Pro-dämpning med ENERGYRODS för grym respons

  • Ovandel i lätt material som håller foten stadigt på plats

  • Yttersula i Continental™ Rubber med 3 mm dobbar

  • Perfekt för långa traillopp

Terrex Agravic Speed Ultra är superskon för terräng som adidas tagit fram för att kunna vara med och vinna i stora ultralopp som UTMB, Ultravasan och Western States. Agravic Speed Ultra är en tävlingssko syns på fötterna på toppatleter som Petter Engdahl och Tom Evans. Nu är den äntligen tillgänglig för dig.

Den lätta, tunna ventilerande och omslutande ovandelen ger stabilitet åt varje steg i varierad terräng. Det nya vävda materialet i ovandelen är stramt för hålla fast foten i ojämn och brant terräng. Materialet är tunnt och blir inte tyngre av vatten. Passformen är lite generösare för att låta foten svälla under ultralopp.

Mellansulans foam är gjord i två lager av spänstigt och dämpande Lightstrike Pro, som man annars hittar i adidas kända tävlingsskor på asfalt som adizero adios Pro 3. Sulan har en distinkt rocker-geometri som hjälper till att driva framåt och ger smidiga steg i terrängen för ett snabbt tempo och komfort kilometer efter kilometer. Skon har också mellan de båda lagren av Lightstrike Pro EnergyRods som är stavar som följer mellanfotsbenen. De hjälper till att stabilisera och driva på steget framåt. Stavarna är tillverkade i ett lite mer flexibelt material för att fungera bättre på ojämna underlag.

Den mönstrade yttersulan i Continental™-gummi ger ett säkert grepp på stenar och rötter i vått och torrt.

  • Stack height: 42mm häl och 34 mm framfot.
  • Häl till tå dropp: 8 mm.
  • Vikt: 261 gram i US 9 (42 2/3).
  • Produktnummer
    1596966
  • Leverantörens produktnummer
    JR5217
  • Artikelnummer
    159696601-LUCLEM/CBLACK/DSHGRY

Relaterade produkter

Relaterade produktguider
Daily Trainer
KAIROS 4
361° Kairos 4 är en stabil daily trainer för löpare som vill ha mycket trygghet och guidning i steget utan att skon känns hårt korrigerande. Den stora uppdateringen är en omarbetad plattformsgeometri med både högre mellansula och bredare bas än tidigare, vilket gör att skon får mer dämpning, bättre stödyta och en lugnare känsla genom hela steget. Mellansulan består av 361:s ENGAGE-skum, som ska ge en bra balans mellan skydd, studs och hållbarhet, och dropet har justerats till 7 mm, vilket bidrar till en något mer naturlig och jämn övergång från landning till frånskjut.
Super Trainer
HYPERION MAX 4
Hyperion Max 4 är en snabb och maxdämpad Super Trainer från Brooks. Mellansulan bygger på två skum. DNA GOLD som är Brooks PEBA-baserade toppskum som ligger ovanpå det fastare DNA FLASH v2, med en nylonbaserad SpeedVault-platta mellan lagren. Resultatet är en sko som inte känns supermjuk, utan snarare responsiv, skyddande och effektiv med tydligt driv tack vare Brooks RapidRoll-geometri. Dropet ligger på 6 mm, vilket tillsammans med den höga men styvare plattformen gör att skon upplevs bäst när du landar mer mitt på foten och vill springa i jämnt högt tempo.