Vibram Megagrip-yttersula ger utmärkt grepp
Engage Foam för studsig och skonsam stötdämpning
Bekväm ovandel med extra fastlåsning över vristen
Perfekt för ”door-to-trail”
FUTURA 2 är ett par trailskor från 361. De kommer utrustade med extra bra grepp tack vare den grova yttersulan tillverkad i Vibram Megagrip-gummi, med djupa dobbar för bitande fäste på stigar. 361 använder sitt omtyckta Engage-skum i mellansulan, vilket ger en följsam och väldämpad upplevelse utan att tappa i studs. Futura 2 är tack vare den goda stötdämpningen en utmärkt sko för dig som springer lite asfalt för att ta sig ut i skogen.
Fästet är essentiellt trailskor, och det har man inte tummat på i Futura 2. Vibram är ett av de starkaste namnen inom löpvärdlen när det kommer till yttersulor, och de har skapat yttersulan till Futura 2. Materialet och utformningen kallas Megagrip, och precis som namnet antyder är det utvecklat för fantastiskt bra grepp. Sulbasen i Futura 2 är även relativt bred, vilket ger ett stort fotavtryck och därigenom hög grad av markkontakt. Det ger mer yta för friktion och fler dubbar som kan gräva sig fast i underlaget.
Mellansulan är tillverkad i Engage Foam, vilket är ett TPE-baserat skum. Det är finstämt för att ge en bra balans av responsiv energiåtergivning samt hög grad av stötdämpning. Tillsammans blir det en dynamisk känsla som passar utmärkt för vardagspass men även längre rundor. Ovandelen erbjuder både stöd, skydd och komfort. Förstärkningar runt tårna och längs sidorna ger stötskydd mot stenar. Hälkappa och plös har en adekvat grad av vaddering som effektivt låser fast foten och ger komfort utan att bli för mycket. Vid mellanfoten har 361 integrerat Morphit Lacing Strucutre med snörningen, för att ge en bättre och mer åtslutande passform över vristen, så du får full kontroll när du springer i teknisk terräng.
- Stack height: 36 mm häl, 30 mm framfot
- Drop: 6 mm
- Vikt: 252 gram