Fjäderlätt temposko för alla snabba pass
Kolfiberplatta och FF LEAP-skum ger fantastisk respons
Utmärkt grepp med ASICSGRIP
Nättare geometri för marknära känsla
MAGIC SPEED 5 är en lättviktssko för fartfyllda intervallpass och blixtrande tävlingar. I version 5 gör ASICS en stor uppdatering och stakar ut en ny riktning med Magic Speed-serien. Genom en nättare utformning och nya, ultralätta material går man ner nästan otroliga 50 gram från föregående version. Magic Speed 5 väger under 200 gram i storlek 42,5. I mellansulan ligger en kolfiberplatta och kombinerat med FF LEAP skum, ASICS absoluta toppmaterial för energiåtergivning, får du en explosiv modell redo för att slå nya rekord.
Från version 4 har man sänkt stack heighen ner till 37,5 mm i hälen. Det ger fortfarande gott om dämpning, men en mer marknära känsla och lägre vikt än tidigare. Det gör Magic Speed 5 till en fantastisk sko för alla snabba intervaller, tempopass och till och med tävling. Längsgående i mellansulan finns en kolfiberplatta som ger stabilitet och snärtighet i frånskjutet. Ovanför plattan ligger ett lager FF LEAP, ASICS toppmaterial som annars är reserverat för renodlade tävlingsmodeller. FF LEAP ger fantastisk energiåtergivning och väger nästan ingenting. Under kolfiberplattan ger FF BLAST PLUS-skummet extra stötdämpning och slitstyrka.
Ovandelen består av en tunn, tekniskt mesh. Den har låg elasticitet och låser effektivt fast foten. Väven är lös och ger riktigt bra ventilation på varma dagar. Plös och hälkappa har minimal vaddering för att vara så lätta som möjligt. Den nya yttersulan består av ASICSGRIP med en lägre densitet än tidigare, vilket ger ett mjukare tillslag samt bättre grepp på hårda ytor.
- Stack height: 37,5 mm häl, 30,5 mm framfot
- Drop: 7 mm
- Vikt: 196 gram US 9 (EU 42,5)