Maxdämpad gravel-löparsko för asfalt, grus och lätt trail
Mellansula i energiåtergivande optiFOAM2
Följsam mesh-ovandel med endoFIT-konstruktion
Gravel contaGRIP för säkert grepp på olika underlag
AERO GLIDE 4 GRAVEL från Salomon är löparskon redo för alla äventyr, oavsett underlag. Med mellansulan i optiFOAM2 får du en både studsig och skonsam löpning, samtidigt som den uppdaterade gravel-yttersulan ger trygghet när underlaget blir mer varierat. En ny, förbättrad ovandel gör version 4 ännu mer följsam och bekväm, perfekt för längre rundor där underlaget skiftar mellan asfalt, grusvägar och lättare småstigar.
Mellansulan består av det innovativa optiFOAM2, ett mjukt och spänstigt material i 100 % TPU som ger pålitlig stötdämpning med fin energiåtergivning. Känslan är att skon erbjuder generös dämpning utan att bli för mjuk, samtidigt som övergången från hälisättning till frånskjut upplevs naturlig och smidig. Sulbasen är relativt bred, vilket bidrar till stabilitet och trygghet även när tröttheten börjar smyga sig på.
I Aero Glide 4 GRAVEL har ovandelen fått en tydlig uppdatering. Den nya 3D-mesh-ovandelen med endoFIT-konstruktion omsluter foten på ett naturligt sätt som ger en säker känsla utan onödigt tryck. Materialet är lätt, ventilerande och följsamt, vilket bidrar till hög komfort under långa pass. Skon är dessutom utrustad med quickLACE neo-snörningssystem, som ger jämn åtdragning och säker låsning. Med sin 100 % unisexpassform fungerar modellen för många olika fötter.
Yttersulan är gjord i Gravel contaGRIP, ett slitstarkt gummi utvecklat för varierade underlag. Den ger pålitligt grepp på både asfalt, grus och lättare småstigar, vilket gör övergången mellan underlag smidig och trygg.
- Stack height: 41 mm häl, 33 mm framfot
- Drop: 8 mm
- Vikt: 270 gram US 9 (EU 42 2/3)