SOMMARREA PÅ POLARKLOCKOR - FYNDA HÄR
Logo Salomon
Salomon AERO GLIDE 3 LÖPARSKOR Rosa
Salomon AERO GLIDE 3 LÖPARSKOR Rosa
Salomon AERO GLIDE 3 LÖPARSKOR Rosa
Salomon AERO GLIDE 3 LÖPARSKOR Rosa
Salomon AERO GLIDE 3 LÖPARSKOR Rosa
Salomon AERO GLIDE 3 LÖPARSKOR Rosa
Salomon
Dam

AERO GLIDE 3 LÖPARSKOR

Salomon AERO GLIDE 3 LÖPARSKOR Rosa
-30%
Salomon AERO GLIDE 3 LÖPARSKOR Rosa
-30%
Salomon AERO GLIDE 3 LÖPARSKOR Lila
-30%
1329 kr
SISTA CHANSEN
  • Fri frakt & fria returer till butik
  • 1-4 dagars leveranstid
Betala snabbt och smidigt med Klarna
Klarna
  • Maxdämpad mängdsko med fantastisk respons

  • Energisk mellansula i Energy Foam EVO

  • Bred sulbas och sidoväggar ger god stabilitet

  • Contagrip-gummi ger utmärkt grepp och respons

AERO GLIDE 3 är en lätt, maxdämpad sko för löpning på hårda underlag från Salomon. Den har en riktigt studsig känsla tack vare en helt ny mellansula - Energy Foam EVO. Det ger en riktigt energifylld och skonsam löpning som gör varje runda lite roligare. Tillsammans med en sömlös ovandel ger det en bekväm, rolig och stabil sko idealisk för långa löppass på asfalt och grus. Trots allt detta har man lyckats få ihop det i ett fantastiskt lätt paket.

Den maxade mellansulan i Aero Glide 3 består av det innovativa Energy Foam EVO-materialet, ett material baserad på eTPU. De är extremt lätt och ger en mjuk, energiåtergivande känsla i löpningen. Speciellt när ökar tempot lite får man en känsla av att skon hjälper till att driva steget framåt. Mellansulan är relativ bred och har sidoväggar, något som guidar foten och gör att den stabil trots den höga tjockleken. Känslan är att skon ger väldigt bra stötdämpning utan att bli för mjuk och övergången från hälisättning till frånskjut känns naturlig.

Ovandelen är specialkonstruerad för att vara helt sömlös invändigt. Den har en luftig och bekväm passform utan risk för irritation. Ovandelen är designad för att låsa fast foten effektivt utan att skapa onödigt tryck. Plösen är åt det tunare hållet med lätt vaddering och lite högre hälkappan säkerställer en komfortabel och stabil passform under hela löpningen.

Yttersulan är består av Salomons kända Contagrip-gummi. Det är ett relativt fast gummi som ger utmärkt grepp och bidrar till den fina responsen i skon.

Det här är skon du ska välja om du vill ha en riktigt rolig sko, med mycket dämpning och låg vikt för långa pass på asfalt, med en modern och energifylld löpupplevelse.

  • Stack Height: 40 mm häl, 32 mm framfot
  • Drop: 8 mm
  • Vikt: 224 gram i US 8 (40)
  • Produktnummer
    1618265
  • Leverantörens produktnummer
    L47975800
  • Artikelnummer
    161826501-Sedona Sage / Vanilla Ice / Cyclamen

Relaterade produkter

Relaterade produktguider
Super Trainer
HYPERION MAX 4
Hyperion Max 4 är en snabb och maxdämpad Super Trainer från Brooks. Mellansulan bygger på två skum. DNA GOLD som är Brooks PEBA-baserade toppskum som ligger ovanpå det fastare DNA FLASH v2, med en nylonbaserad SpeedVault-platta mellan lagren. Resultatet är en sko som inte känns supermjuk, utan snarare responsiv, skyddande och effektiv med tydligt driv tack vare Brooks RapidRoll-geometri. Dropet ligger på 6 mm, vilket tillsammans med den höga men styvare plattformen gör att skon upplevs bäst när du landar mer mitt på foten och vill springa i jämnt högt tempo.
Race
ENDORPHIN ELITE 3
Saucony Endorphin Elite 3 är en maximalistisk och explosiv tävlingssko för löparen som jagar personbästan på framförallt halvmaraton och maraton. I den här tredje versionen har Saucony fortsatt bygga kring sitt extremt mjuka och responsiva IncrediRUN-skum, nu i en mer kontrollerad konstruktion med en sulhöjd upp mot den maximalt tillåtna tävlingsgränsen. När vi testade skon upplevde vi direkt att den har kvar den karakteristiskt studsiga och energifyllda känslan från föregångaren, men med ett tydligare driv framåt och en stabilare plattform som gör den lättare att hantera när tempot är högt.