Logo Puma
Puma VELOCITY NITRO 3 WIDE LÖPARSKOR Flerfärgad
Puma VELOCITY NITRO 3 WIDE LÖPARSKOR Flerfärgad
Puma VELOCITY NITRO 3 WIDE LÖPARSKOR Flerfärgad
Puma VELOCITY NITRO 3 WIDE LÖPARSKOR Flerfärgad
Puma VELOCITY NITRO 3 WIDE LÖPARSKOR Flerfärgad
Puma VELOCITY NITRO 3 WIDE LÖPARSKOR Flerfärgad
Puma
Herr

VELOCITY NITRO 3 WIDE LÖPARSKOR

Puma VELOCITY NITRO 3 WIDE LÖPARSKOR Flerfärgad
-33%
999 kr
SISTA CHANSEN
  • Fri frakt & fria returer till butik
  • 1-4 dagars leveranstid
Betala snabbt och smidigt med Klarna
Klarna
  • Lätt och löpglad neutral distanssko

  • Mer energiåtergivande Nitrofoam än i version 2

  • Otroligt bekväm ovandel. Bred läst!

  • Bra grepp och slitstyrka med PumaGrip

Velocity 3 från Puma är en komfortabel och löpglad sko som du kan springa alla typer av pass i. En mellansula med toppmaterialet Nitrofoam ger både mycket dämpning och fin energiåtergivning. Lägg till en otroligt bekväm passform och en lätt och luftig mesh så blir den det självklara valet när du vill ha en sko som klarar allt.

Mellansulan i Velocity 3 består av en utökad övre del med mer Nitrofoam än version 2 och en undre del Profoam. Nitrofoam är ett avancerat skum som skapats genom att blåsa in superkritiskt kväve i ett premiummaterial vilket ger en lätt, mjuk och otroligt responsiv mellansula. Den undre delen av Profoam är gjord av klassiskt EVA som ger skon både en fin stabilitet och längre livslängd. Kombinationen blir en känsla av att springa på moln.

Ovandelen är även den uppdaterad med en luftig engineered mesh förstärkt med PWRTAPE. En elastisk plös är delvis integrerad med skon och du får lite extra stöd i fotvalvet. Det ger en otroligt omslutande och lyxig känsla. Hälkappan är mjuk och stoppad för bra hälgrepp och extra stabilitet.

Yttersulan har rikligt med PumaGrip-gummi som ger ett riktigt säkert grepp samtidigt som slitstyrkan är svårslagen.

Det här är skon för dig som söker en bekväm allrounder som fungerar både för distanspass och de gånger du vill springa snabbt.

  • Stack Height: 36 mm i häl, 26 mm I framfot
  • Drop: 10 mm
  • Vikt: 264 gram i US 9 (42)
  • Produktnummer
    1578336
  • Leverantörens produktnummer
    379614
  • Artikelnummer
    157833602-PUMA Black-Yellow Alert

Relaterade produkter

Relaterade produktguider
Min Skorotation
ANDREAS ALMGREN
Landslagslöparen och europarekordhållaren på 5000 meter, Andreas Almgren, har sprungit i Nike i över tio år och här berättar han om sin skorotation: från återhämtningsjogg till tävling på världsnivå.
Löplabbet möter
ANDREAS ALMGREN
Andreas Almgren är den svenska löparen som har flyttat gränserna för europeisk distanslöpning: i somras sänkte han Europarekordet på 5000 m till 12:44.27 inför ett extatiskt Stockholm, tidigare i år har han redan har gjort svensk rekordhistoria på både bana och väg. Han är regerande svensk rekordhållare på 10 000 m (26:52.87) och dessutom europarekordhållare på 10 km väg (26:53) samt svensk rekordhållare på halvmaraton (59:23) med ett 1500-meters-PB på 3:32.00 i ryggen som visar hans spännvidd. Snart kliver Almgren in i VM i Tokyo där han dubblerar på 10 000 och 5 000 meter och är medaljkandidat på båda distanserna. Vi träffade Almgren under ett event på Löplabbet i Stockholm i samarbete med hans skosponsor Nike, där han efter ett träningspass berättade om vägen från svensk till europeisk dominans och om fokuset mot de kommande VM-loppen.