Maxdämpad supertrainer, perfekt för långdistans på hårda underlag
Enerzy Nxt – superkritiskt skum ger mjukhet och respons
Smooth Speed Assist-geometri hjälper till att driva steget
Ovandel i ett stycke för sömlös komfort
NEO VISTA 2 är en supertrainer från japanska löparmärket Mizuno. Denna löparsko är utvecklad för maximal komfort och respons, perfekt för långdistansträning på hårda underlag. Kombinationen av riktigt kompressivt skum och en nylonplatta för driv ger en löpkänsla som att du kan springa på mil efter mil. Neo Vista 2 är en utmärkt sko för dig som tränar inför ett halv- eller helmaraton och söker en riktigt snäll och rolig sko att nöta kilometer i.
När första versionen av Neo Vista debuterade förra året överraskades vi av denna nya modell från Mizuno. Mizuno lyckades leverera en långdistanssko som kombinerade skonsam stötdämpning med härligt driv i ett paket, och som lämpade sig utmärkt för långa pass på asfalt. I Neo Vista 2 har man tagit vara på alla de framgångsfaktorerna och uppgraderat materialet för att ge ännu bättre respons och skonsamhet. Nu är topplagret i mellansulan tillverkat i ett superkritiskt TPU-material, Enerzy Nxt. Det har bättre energiåtergivning, och mer responsiv känsla än tidigare, utan att tumma på mjukheten eller skonsamheten. Mellansulan är även rejält tilltagen, med 44,5 mm i tjocklek under hälen för en massiv dämpning.
Inbäddad i mellansulan sitter en nylonplatta infuserad med glasfiber. Plattan ger struktur åt den mjuka mellansulan, och hjälper till med stabilitet. Plattan hjälper även till att guida och rikta steget framåt. Mizuno har anpassat plattan för att den inte ska vara alltför styv, för att fortfarande erbjuda en följsam känsla på lugna vardagspass. Utformningen på mellansulan är lätt avrundad, i en så kallad rocker-profil. Mizuno kallar geometrin för Smooth Speed Assist, och det namnet ger en bra beskrivning på hur Neo Vista 2 känns att springa i. Rocker-profilen ger en väldigt följsam övergång från isättning till frånskjut, och hjälper till att driva steget. Speciellt på längre pass är det hjälpsamt, när löptekniken och formen börjar fallera.
Ovandelen i Neo Vista 2 är tillverkad i ett stickat material i ett parti. Den har ingen lös plös, utan allt är integrerat som en strumpa. Tack vare avancerad sömnadsteknik har mellanfoten styvare fibrer som hjälper till att låsa fast foten på plats, medan framfoten har mjukare fibrer som låter skon forma sig efter fotens form. Från version 1 av Neo Vista har man utökat volymen i framfoten något, för att ge bättre form på tåboxen. Komforten i ovandelen är hög, och tillåtande för de löparna med fötter med högre volym. Många som har hallux valgus trivs bra i Neo Vista-serien tack vare den elastiska ovandelen.
- Stack height: 44.5 mm häl, 36.5 mm framfot
- Drop: 8 mm
- Vikt: 265 gram US 9