Rejält stadig och skonsam löparsko
Kväveinfuserad DNA LOFT v3 för härlig stötdämpning
Rak läst
Passar bra till både löpning och promenad
Ariel GTS 24 från Brooks är en superstabil löparsko, för dig som söker en trygg och pålitlig löparsko med extra stöd. I senaste versionen har ovandelen blivit uppdaterad för att vara mer luftig och ventilerande, samtidigt som den bekväma vadderingen i häl och plös stöttar foten. Brooks har valt att behålla den framgångsrika mellansulan med toppmaterialer DNA LOFT v3 som ger bra med stöd och fantastisk skön löpkänsla.
Genom den mycket breda och raka sulbasen har Ariel GTS 24 en väldigt pålitlig grundstabilitet. Kombinerat med Brooks GuideRails, där mellansulan byggs upp längs sidorna av mellansulan för att centrera foten, blir Beast GTS 24 en mycket stadig sko. Den raka lästen gör även att du enkelt får plats med egengjutna sulor. Mellansulan är tillverkad i det kväveinfuserade materialet DNA LOFT v3. Det ger mjuk och behaglig stötdämpning utan att bli för svampigt i steget. Genom kväveinfuseringen får du även en riktigt bra respons som skjuter fram foten till nästa steg.
Ovandelen är gjord i ett traditionellt, raffinerat mesh med perforeringar och ventilationszoner i framfoten. Över hälkappan sitter extra förstärkningar för att hålla hälen på plats och förhindra överdriven rotationsrörelse. Passformen är lite mer generös för att tillåta fötterna rum att svälla. Hälkappan och plösen är generöst vadderade för en lyxig passform. Yttersulan är rejält tilltagen för att stå emot många mil på vägarna. Segmenteringar i framfoten och hälen förbättrar flexibiliteten för ett smidig löpsteg från landning till frånskjut.
Stack Height: 36 mm häl, 24 mm framfot
Drop: 12 mm
Vikt: 315 gram