Logo Salomon
Salomon S/LAB ULTRA 10 SET LÖPARRYGGSÄCK Vit
Salomon S/LAB ULTRA 10 SET LÖPARRYGGSÄCK Vit
Salomon S/LAB ULTRA 10 SET LÖPARRYGGSÄCK Vit
Salomon S/LAB ULTRA 10 SET LÖPARRYGGSÄCK Vit
Salomon
Dam, Herr

S/LAB ULTRA 10 SET LÖPARRYGGSÄCK

Salomon S/LAB ULTRA 10 SET LÖPARRYGGSÄCK Svart
Salomon S/LAB ULTRA 10 SET LÖPARRYGGSÄCK Vit
2199 kr
  • Fri frakt & fria returer till butik
  • 1-4 dagars leveranstid
Betala snabbt och smidigt med Klarna
Klarna
  • Löparväst för ultra

  • Tillverkad med premiummaterial för fantastisk komfort

  • Lätt och tunn, perfekt för långa dagar i varma förhållanden

  • Totalt tio fickor samt plats för 2 x 500 ml flaskor

S/LAB ULTRA 10 är en löparväst från franska Salomon. Den är byggd för att möta de höga kraven från elitlöpare som tävlar på ultradistanser. Västen är tillverkad i ett mycket stretchigt och bekvämt material som är både lätt och andas, för att hålla dig sval under varma långpass och tävlingar. Passformen är sydd för att anpassa sig efter kroppen, och Salomons avancerade SensiFit-teknik får S/LAB Ultra 10 att nästan försvinna när du bär den för en sömlös passform. Sömmar och veck är sydda platt för att ligga närmare kroppen och inte störa vid löpning.

Framtill finns fickor för två vattenflaskor på 500 ml (ingår) samt ytterligare två fickor för förvaring. Vid axelbanden finns två fack med dragkedja för förvaring av mindre saker, som kort eller nycklar. Längs respektive sida sitter fack med dragkedja samt en öppen ficka. Baktill har man två större fickor, för exempelvis överdragsplagg. Det finns inget fäste för vätskeblåsa, men du kan sätta dit fäste för stavar med hjälp av de medföljande snörbanden.

S/LAB ULTRA 10 SET är en utmärkt löparväst för dig som söker en tunn, smidig och lätt väst för löpning och tävling på långa distanser. De smarta fickorna och facken låter dig ta med vätska och dina tillhörigheter, som nycklar, telefon, näring och överdrag.

  • Två 500 ml soft flasks medföljer
  • Vikt: 248 gram inklusive flaskor
  • Produktnummer
    1601993
  • Leverantörens produktnummer
    LC2533000
  • Artikelnummer
    160199301-Vanilla Ice / BLACK

Relaterade produkter

Relaterade produktguider
Min Skorotation
ANDREAS ALMGREN
Landslagslöparen och europarekordhållaren på 5000 meter, Andreas Almgren, har sprungit i Nike i över tio år och här berättar han om sin skorotation: från återhämtningsjogg till tävling på världsnivå.
Löplabbet möter
ANDREAS ALMGREN
Andreas Almgren är den svenska löparen som har flyttat gränserna för europeisk distanslöpning: i somras sänkte han Europarekordet på 5000 m till 12:44.27 inför ett extatiskt Stockholm, tidigare i år har han redan har gjort svensk rekordhistoria på både bana och väg. Han är regerande svensk rekordhållare på 10 000 m (26:52.87) och dessutom europarekordhållare på 10 km väg (26:53) samt svensk rekordhållare på halvmaraton (59:23) med ett 1500-meters-PB på 3:32.00 i ryggen som visar hans spännvidd. Snart kliver Almgren in i VM i Tokyo där han dubblerar på 10 000 och 5 000 meter och är medaljkandidat på båda distanserna. Vi träffade Almgren under ett event på Löplabbet i Stockholm i samarbete med hans skosponsor Nike, där han efter ett träningspass berättade om vägen från svensk till europeisk dominans och om fokuset mot de kommande VM-loppen.