3 FÖR 2 PÅ ALLA STRUMPOR - KÖP HÄR
Logo Nike
Nike REACTX PEGASUS TRAIL 5 TERRÄNGSKOR Svart
Nike REACTX PEGASUS TRAIL 5 TERRÄNGSKOR Svart
Nike REACTX PEGASUS TRAIL 5 TERRÄNGSKOR Svart
Nike REACTX PEGASUS TRAIL 5 TERRÄNGSKOR Svart
Nike REACTX PEGASUS TRAIL 5 TERRÄNGSKOR Svart
Nike REACTX PEGASUS TRAIL 5 TERRÄNGSKOR Svart
Nike REACTX PEGASUS TRAIL 5 TERRÄNGSKOR Svart
Nike REACTX PEGASUS TRAIL 5 TERRÄNGSKOR Svart
Nike
Herr

REACTX PEGASUS TRAIL 5 TERRÄNGSKOR

Nike REACTX PEGASUS TRAIL 5 TERRÄNGSKOR Svart
Nike REACTX PEGASUS TRAIL 5 TERRÄNGSKOR Grå
1749 kr
  • Fri frakt & fria returer till butik
  • 1-4 dagars leveranstid
Betala snabbt och smidigt med Klarna
Klarna
  • Mångsidig terrängsko

  • Perfekt för löpning på blandade underlag

  • Nike ReactX stötdämpning

  • Dubbar i flera riktningar för extra grepp

Pegasus Trail 5 är en mångsidig terrängsko, perfekt för löpning på blandade underlag. Den mjuka sulan i ReactX fungerar lika bra på hårda underlag som på småstigarna i skogen. En helt ny yttersula ger bättre grepp för alla pass.

Mellansulan i Pegasus Trail 5 har blivit uppgraderad till ReactX, vilket ger bättre respons än i föregående version. Stötdämpningen är även förhöjd, vilket gör att Pegasus Trail 5 fungerar utmärkt för de som springer både på asfalt och i skogen. Mellansulan har en mjuk rockerprofil, vilket skapar väldigt smidiga och jämna övergångar från landning till frånskjut.

Ovandelen är konstruerad i ett slitstarkt mesh med strategiskt placerade paneler av mer ventilerande material. Nikes klassiska Flywire förstärker snörningen för att förbättra fastlåsningen över vristen. Passformen i Pegasus Trail 5 är mer generös, med bredare tåbox än Nikes distansskor.

En heltäckande yttersula ger bättre grepp än föregående version, med dubbar i flera riktningar så löparen kan springa på både uppför och utför. Gummit går även upp framtill över tåboxen för att skydda tårna mot stötar.

  • Stack height: 37 mm häl, 27,5 mm framfot
  • Drop: 9,5 mm
  • Vikt: 300 gram US10 (Eu 44)
  • Produktnummer
    1570365
  • Leverantörens produktnummer
    DV3864
  • Artikelnummer
    157036508-BLACK/OFF NOIR-MONARCH-PALE IVORY

Relaterade produkter

Relaterade produktguider
Trail
S/LAB ULTRA GLIDE
S/LAB Ultra Glide från Salomon är designad för att hjälpa dig ta dig längre – snabbare, bekvämare och med full kontroll. Den är framtagen för ultradistanser i teknisk terräng, med varje komponent noga utvecklad för att ge bästa möjliga prestanda under tuffa förhållanden. Mellansulan kombinerar två avancerade skum: ett skyddande chassi i Energy Foam med höga sidoväggar, och en kärna i superresponsivt Energy Foam+ som ger explosiv energiåtergivning. Resultatet är en balans mellan stabilitet, stötdämpning och driv, som gör att du kan hålla farten uppe mil efter mil.
Trail
TRABUCO MAX 4
Asics Trabuco Max 4 är en trailsko designad för att ge maximal komfort och stabilitet på långa löprundor i terrängen. Den har en generöst dämpad mellansula i FF Blast Plus som ger bra dämpning och minskar trötthet i benen samtidigt som den är väldigt lätt. Den smarta rockergeometrin underlättar övergången från isättning till frånskjut och ger en känsla av driv, vilket gör löpningen effektiv även på krävande underlag. Den breddade sulbasen skapar en stabil plattform, medan de uppdragna sidoväggarna hjälper till att hålla foten på plats för bättre kontroll. Oavsett om du springer i skogen, i fjällen eller på en blandning av asfalt och terräng är Trabuco Max 4 en kanonbra val.