Logo ON
ON Cloudmonster Löparskor Vit
ON Cloudmonster Löparskor Vit
ON Cloudmonster Löparskor Vit
ON Cloudmonster Löparskor Vit
ON Cloudmonster Löparskor Vit
ON Cloudmonster Löparskor Vit
ON
Dam

Cloudmonster Löparskor

4.7
(13 recensioner)
ON Cloudmonster Löparskor Vit
1899 kr
  • Fri frakt & fria returer till butik
  • 1-4 dagars leveranstid
Betala snabbt och smidigt med Klarna
Klarna
  • Lätt och rapp asfaltssko

  • Supermjuka landningar och en maximal energiåtergivning

  • Speedboard®-platta och rocker-geometri ger framåtdriv och en härligt explosiv känsla

Nu välkomnar vi Cloudmonster - en sprillans ny löparsko från On Running berikad med de största ”Cloud”-elementen någonsin. En lätt och rapp asfaltssko som allra bäst kommer till sin rätta på de längre distanspassen, de långa intervallerna eller på återhämtningsrundorna.

CloudTec®-teknologin på denna skon ger supermjuka landningar och en maximal energiåtergivning för en löpupplevelse utöver det vanliga. Med mer CloudTec® än någonsin tidigare i kombination med en explosiv Speedboard®-platta tillverkad av polypropen samt en radikal rocker-geometri så erhålls en stor energiåtergivning och ett framåtdriv som i sin tur bidrar till en härligt explosiv känsla.

Mellansulan består utav Helion® superfoam som bidrar till skons fantastiska dämpning och den mjuka innersulan ger en lyxig instegskomfort.

Ovandelen består utav en ganska tunn mesh gjord av 80 % återvunnen polyester. Ovandelens passform är skön och trots att den är väldigt luftig så upplevs den som stabil. Även plösen är mycket tunn men ger ändå ett tillräckligt skydd så att inte skosnörena känns igenom. Hälkappan är något fastare längst ned för att ge god stabilitet och något mjukare längre upp för att inte ge tryck mot hälsenan.

Yttersulan med Grip gummiblandning ger ett bra grepp på asfalt. Sulans utformning och mönster förhindrar även grus från att fastna i densamma. Över 30% av hela skon är tillverkad av återvunnet material.

  • Drop: 6 mm.
  • Stack height 30mm / 24mm
  • Vikt: 230 gram i US 8 (39).
  • Produktnummer
    1542011
  • Leverantörens produktnummer
    61.98241
  • Artikelnummer
    154201101-Undyed-White | Creek

Relaterade produkter

Relaterade produktguider
Vinterlöpning
KLÄ DIG RÄTT FÖR VINTERLÖPNING
Vi får många frågor om hur man ska klä sig när man löptränar under de lite kallare månaderna. Det skiljer sig givetvis var i Sverige man bor, hurdant vädret är och hur och var du ska springa. Kläder är också väldigt personligt. Men det finns några tumregler att utgå ifrån:
Vinterlöpning
SKOR FÖR VINTERLÖPNING
På Löplabbet hittar du många varianter av löparskor som är anpassade för lite vintrigare förhållanden. De absolut viktigaste egenskaperna för en vinterlöpsko är greppet och ovandelens förmåga att stå emot snö och slask. Det finns både dubbade och odubbade skor för vinterlöpning. De dubbade skorna har dubb av slitstark hårdmetall, greppet är fantastiskt men det kan upplevas lite obehagligt att springa på ”ren” asfalt med dubbade skor, underlaget på löprundan varierar ju ofta. De odubbade skorna har en slitsula som är anpassad för vinterförhållanden, dels är mönstret oftast lite grövre men framförallt är gummiblandningen mycket mjukare. Låt er inte luras av ett häftigt mönster i sulan, det är gummits egenskaper som gör den stora skillnaden.