VÅRKAMPANJ PÅ POLAR - FYNDA HÄR
Logo Asics
Asics GT-2000 14 GTX LÖPARSKOR Svart
Asics GT-2000 14 GTX LÖPARSKOR Svart
Asics GT-2000 14 GTX LÖPARSKOR Svart
Asics GT-2000 14 GTX LÖPARSKOR Svart
Asics GT-2000 14 GTX LÖPARSKOR Svart
Asics GT-2000 14 GTX LÖPARSKOR Svart
Asics
Dam

GT-2000 14 GTX LÖPARSKOR

5.0
(7 recensioner)
Asics GT-2000 14 GTX LÖPARSKOR Svart
-16%
1899 kr
team Löplabbet
1599 kr
Logga in för att få medlemspris.
  • Fri frakt & fria returer till butik
  • 1-4 dagars leveranstid
Betala snabbt och smidigt med Klarna
Klarna
  • Gore-Tex-mebran håller vätan ute

  • Klassisk stabil modell med uppgraderade material

  • FF BLAST MAX-dämpning ger fantastisk komfort och respons

  • Integrerad och sömlöst stöd via 3D Guidance System

GT-2000 14 är en klassisk distanssko med extra stabilitet från ASICS. Tack vare den integrerade stabiliteten via 3D Guidance System får du sömlöst stöd som hjälper dig och din fot att springa på. Nya FF BLAST MAX-dämpningen ger mer fjädring och respons än tidigare version, för den bästa löpkänslan i GT-2000-seriens historia, utan att tappa GT-2000s karaktäristiska stabila profil. I en skovärld där de flesta modeller går mot maxdämpning och neutral profil är GT-2000 14 en sko som sticker ut. Den är perfekt för dem som söker en lätt, stabil och skonsam modell med traditionell utformning.

Ovandelen har uppdaterats för att ge mer utrymme åt framfoten jämfört med tidigare modeller. Den är tillverkad av ett tunt lager mesh som ger omslutande passform och god ventilation. Försedd med ett GORE-TEX-membran som ger fullt skydd mot regn och smuts. Den asymmetriska plösen har strategisk vaddering som minskar tryck från snörningen, och den stadiga hälkappan låser foten i en bekväm position.

FF BLAST MAX-skummet är en tydlig uppgradering som ger GT-2000 14 mer fjädring och respons än tidigare. Löpkänslan är snäll och skonsam, med lite extra pigghet för tillfällen då du vill springa på. Stabiliteten i GT-2000 14 är avancerad med ASICS integrerade 3D Guidance System. Det är en geometrisk utformning på mellansulan, med utskärningar och skåror som ger extra stabilitet för foten. Mellanfoten är upphöjd för att möta upp hålfoten och ge stöd. Även yttersulan är byggd för att ge bättre stabilitet med mer material på den mediala sidan.

  • Stack height:38 mm häl, 30 mm framfot
  • Drop: 8
  • Vikt: 255 gram US 8 (39)
  • Produktnummer
    1598826
  • Leverantörens produktnummer
    1012B844
  • Artikelnummer
    159882601-BLACK/VANILLA

Relaterade produkter

Relaterade produktguider
Daily Trainer
CLOUDMONSTER 3
On Cloudmonster 3 är en maxdämpad mängdträningssko som förenar extrem komfort, framåtdriv och en rullande löpkänsla för att passa lika bra för lugna återhämtningspass som för mer energiska distansrundor. Den har massor med dämpning samtidigt som den är följsam och avlastande vilket gör skon perfekt lämpad för alla dina vardagspass och långrundor, där den levererar en konsekvent, rullande och skonsam löpupplevelse.
Daily Trainer
NEO ZEN 2
Mizuno Neo Zen 2 är en mångsidig daily trainer som kombinerar bekvämlighet, ökad stabilitet och en lekfull löpkänsla för att passa alla typer av löpare. Mellansulan har uppdaterats med en ny, kväveinjicerad blandning av ENERZY NXT-skum, vilket ger en märkbart mjuk landning och en studsig energiåtergivning utan att addera någon extra vikt. Skon behåller sin rullande Smooth Speed Assist-geometri, men har fått en tätare och mer stabil plattform som ger en tryggare landning och en mer kontrollerad känsla i steget.