Logo 361
361 ELEOS LÖPARSKOR Grön
361 ELEOS LÖPARSKOR Grön
361 ELEOS LÖPARSKOR Grön
361 ELEOS LÖPARSKOR Grön
361 ELEOS LÖPARSKOR Grön
361 ELEOS LÖPARSKOR Grön
361 ELEOS LÖPARSKOR Grön
361
Herr

ELEOS LÖPARSKOR

361 ELEOS LÖPARSKOR Blå
-50%
361 ELEOS LÖPARSKOR Grön
-50%
999 kr
SISTA CHANSEN
  • Fri frakt & fria returer till butik
  • 1-4 dagars leveranstid
Betala snabbt och smidigt med Klarna
Klarna
  • Maxdämpad, lätt och spänstig distanssko

  • Hög komfort och respons med PEBA-baserad mellansula

  • Traditionell ovandel i mjuk stickad mesh

  • Mångsidig för både tempo och distans

ELEOS är en ny löparsko från 361 som imponerar med sin kombination av låg vikt, höga nivå av dämpning och spänstig respons. Tack vare en innovativ mellansula i PEBA-baserad foam levererar skon både komfort och energi i varje steg, vilket gör den till ett utmärkt val för de flesta löpare, oavsett om det handlar om kortare rundor eller längre distanser. Ovandelen är utformad för att ge en behaglig passform och hög komfort, med en form som passar de flesta fötter i standardstorlek. Eleos bjuder på en livlig löpkänsla, vilket gör att varje pass känns både lättare och roligare.

Mellansulan i Eleos är tillverkad av ett avancerat skummaterial som 361 kallar för Primo Foam. Det är tillverkat av PEBA, och är en av skons verkliga styrkor. PEBA används vanligtvis i tävlingsskor tack vare sina egenskaper. Det är ett lätt material med imponerande energiåtergivning och skonsam stötdämpning. Kombinationen av låg vikt, responsiv känsla och hög stötdämpning gör att löpningen känns både behaglig och energifylld. Särskilt på hårdare underlag kommer den generösa dämpningen till sin rätt och erbjuder en riktigt hög komfortnivå. För att förbättra stabiliteten har 361 breddat sulbasen på Eleos, framför allt i mellanfoten, vilket ger bättre markkontakt och därigenom en tryggare löpupplevelse. Mellansulan är också försedd med en lätt rocker-geometri, en avrundning i sulan som hjälper till att rulla steget framåt. Det gör att du lättare hittar en jämn rytm i löpningen och kan hålla ett flyt i tempot, särskilt på längre distanser.

Ovandelen i Eleos är klassiskt konstruerad med en stickad mesh som känns mjuk och följsam mot foten. Det ventilerande materialet ger bra andningsförmåga och håller komforten även under längre pass. Både hälkappan och plösen är vadderade för att anpassa sig efter fotens form och ge en mjuk, omslutande känsla. Passformen är normal och passar de flesta löpare i sin vanliga storlek. Yttersulan är konstruerad i två olika gummiblandningar för att optimera både grepp och slitstyrka. I framfoten används det greppsäkra GEKKOGRIP-gummit, som ger utmärkt fäste mot underlaget, medan hälen är förstärkt med extra slitstarkt gummi för att stå emot många mils användning utan att kompromissa på hållbarheten.

  • Stack height: 37 mm häl, 31 mm framfot
  • Drop: 6 mm drop
  • Vikt: 285 gram US 9 (42,5)
  • Produktnummer
    1612787
  • Leverantörens produktnummer
    Y2427
  • Artikelnummer
    161278701-Sphagnum/White

Relaterade produkter

Relaterade produktguider
Super Trainer
HYPERBOOST EDGE
Adidas Hyperboost Edge är en banbrytande Super Trainer som kombinerar maximal dämpning, explosiv energiåtergivning och en fantastiskt naturlig löpkänsla för att passa lika bra för lugna vardagspass som för snabbare distansrundor. Under våra tester märkte vi snabbt hur den innovativa mellansulan, utrustad med märkets nya Hyperboost Pro-skum, ger en extremt mjuk landning och ett oerhört drivande frånskjut.
Race
MAGIC SPEED 5
Asics Magic Speed 5 är en snabb och avskalad temposko som hittar tillbaka till sina rötter, skapad för löparen som vill ha kolfiberkänsla på intervaller och tröskelpass och samtidigt en större respons med underlaget än många andra racingskor. Genom att kombinera ett topplager av det högresponsiva skummet FF LEAP med en stabilare botten av FF BLAST PLUS, levererar skon en distinkt och energifylld landning.