Logo Brooks
Brooks Catamount 2 Löparskor Blå
Brooks Catamount 2 Löparskor Blå
Brooks Catamount 2 Löparskor Blå
Brooks Catamount 2 Löparskor Blå
Brooks Catamount 2 Löparskor Blå
Brooks
Dam

Catamount 2 Löparskor

4.7
(6 recensioner)
Brooks Catamount 2 Löparskor Blå
-27%
950 kr
SISTA CHANSEN
  • Fri frakt & fria returer till butik
  • 1-4 dagars leveranstid
Betala snabbt och smidigt med Klarna
Klarna
  • Lätt och väldämpad

  • Peebax-platta med antiperforerande egenskaper som också ger driv framåt

  • Slitstark och ventilerande ovandel

  • Yttersulan gjord av TrailTrack Rubber för bättre greppegenskaper och hållbarhet

Trailskon Catamount 2 är lätt och väldämpad och passar för flera olika typer av underlag. Med en riktigt bra energiåtergivning är den också ett utmärkt alternativ till dina snabbare pass. Skon följer naturligt marken vilket ger en stabil känsla i tuffare terräng. En sko med ett riktigt bra grepp på både vått och torrt underlag, uppför såväl som nedför.

Version 2 har fått en uppdaterad mellansula med responsivt DNA FLASH-material. Det kväveinjicerande materialet är utformat för att ge maximal dämpning och energiåtergivning samtidigt som det ger en lätt och smidig känsla. Mellansulan kommer upp cirka en cm över foten i skon, vilket ger mjuka sidoväggar som ser till att fötterna hålls centrerade i skon. Inbyggd i mellansulan finns en Peebax-platta som förutom att ha antiperforerande egenskaper också hjälper till att stabilisera foten samt ge driv framåt.

Ovandelen är uppbyggd av en slitstark och ventilerande Sandwich Air Mesh som är extremt snabbtorkande. TPU skydd framtill skyddar dina tår och förbättrar skons hållbarhet. Den vadderade plösen ger stabilitet över foten och det perforerade materialet gör att plösen ventilerar väl och torkar snabbt. På skon finns damaskfäste för den som önskar använda det.

Yttersulan är gjord av TrailTrack Rubber med omönstrade "knoppar" för bättre greppegenskaper och hållbarhet.

  • Stack height: 22 mm i häl, 16 mm i framfot.
  • Drop: 6 mm.
  • Vikt: 235 gram i US 8 (39).
  • Produktnummer
    1538267
  • Leverantörens produktnummer
    1203881B425
  • Artikelnummer
    153826701-425 Peacoat/Pink/Biscuit

Relaterade produkter

Relaterade produktguider
Race
ENDORPHIN ELITE 2
Endorphin Elite 2 är en riktigt spännande supersko för landsvägslopp över långa distanser. I denna uppdaterade version introduceras incrediRUN, Sauconys nya mellansulematerial, som är både extremt mjukt och explosivt responsivt. Det skapar en unik löpkänsla, där respons och komfort möts i perfekt balans, något som verkligen behöver upplevas för att förstås. Kolfiberplattan i full längd är integrerad i sulan för att dirigera kraften och driva steget framåt, medan SpeedRoll-geometrin optimerar frånskjutet och skapar ett flytande löpsteg. Denna sko är skapad för fart över längre distanser och är ett mycket starkt alternativ för halvmaraton och maraton på tävlingsdagen.
Race
ADIOS PRO 4
Adidas Adizero Adios Pro 4 är en högpresterande tävlingssko för långdistanslopp, utvecklad för löpare som vill nå sina personbästa. Med en uppdaterad LIGHTSTRIKE PRO-mellansula i två lager erbjuder skon en exceptionell kombination av låg vikt, respons och dämpning. De integrerade ENERGYRODS 2.0 – kolfiberstavar som efterliknar fotens skelettstruktur – ger stabilitet och kraft i varje steg, medan den nya rocker-profilen skapar en naturligt framåtdrivande löpkänsla. Resultatet är en sko som känns både explosiv och skonsam, även över långa distanser.