Logo Altra
Altra LONE PEAK 8 LÖPARSKOR Grön
Altra LONE PEAK 8 LÖPARSKOR Grön
Altra LONE PEAK 8 LÖPARSKOR Grön
Altra LONE PEAK 8 LÖPARSKOR Grön
Altra
Dam

LONE PEAK 8 LÖPARSKOR

5.0
(1 recensioner)
Altra LONE PEAK 8 LÖPARSKOR Grön
1799 kr
  • Fri frakt & fria returer till butik
  • 1-4 dagars leveranstid
Betala snabbt och smidigt med Klarna
Klarna
  • Terrängsko med bred fotformad tåbox

  • Nolldrop

  • Mjuk och responsiv EGO-dämpning

  • Greppstark MaxTrac-yttersula

Lone Peak 8 är en smidig och löpglad terrängsko från Altra. Den har noll drop, en bred fotformad tåbox och många smarta funktioner som gör den till ett självklart val på stigarna.

Mellansulan består av Altras EGO-dämpning som är ett riktigt mjukt och responsivt foam. Trots den relativt låga höjden på mellansulan känns skon ordentligt dämpad under foten. Tack vare den breda sulbasen, den låga profilen och en hästskoformad del som håller hälen på plats upplevs den här skon också riktigt stabil.

Ovandelen är helt ny på denna version och består av en slitstark ripstop-mesh som skyddar foten på ett effektivt sätt och håller bra även i riktigt stökig terräng. Plösen är fastsydd och tillsammans med den stoppade hälkappan gör det att foten sitter säkert och bekvämt i skon. Ovandelen är förstärkt över tårna för att skydda lite extra om du råkar sparka i en rot eller liknande. Lone Peak 8 har Altras originalpassform med den extra breda tåboxen som låter tårna röra sig helt fritt.

Yttersulan består av Altras Maxtrac-gummi med en grov mönstring som ger riktigt bra grepp på båda hårda och mjukare underlag. En flexibel Stoneguardplatta skyddar mot vassa stenar.

  • Stack Height: 25 mm häl och framfot
  • Drop: 0 mm
  • Vikt: 258 gram i US 8 (39)
  • Produktnummer
    1574518
  • Leverantörens produktnummer
    AL0A85ND
  • Artikelnummer
    157451801-DUSTY OLIVE

Relaterade produkter

Relaterade produktguider
Race
ENDORPHIN ELITE 2
Endorphin Elite 2 är en riktigt spännande supersko för landsvägslopp över långa distanser. I denna uppdaterade version introduceras incrediRUN, Sauconys nya mellansulematerial, som är både extremt mjukt och explosivt responsivt. Det skapar en unik löpkänsla, där respons och komfort möts i perfekt balans, något som verkligen behöver upplevas för att förstås. Kolfiberplattan i full längd är integrerad i sulan för att dirigera kraften och driva steget framåt, medan SpeedRoll-geometrin optimerar frånskjutet och skapar ett flytande löpsteg. Denna sko är skapad för fart över längre distanser och är ett mycket starkt alternativ för halvmaraton och maraton på tävlingsdagen.
Race
ADIOS PRO 4
Adidas Adizero Adios Pro 4 är en högpresterande tävlingssko för långdistanslopp, utvecklad för löpare som vill nå sina personbästa. Med en uppdaterad LIGHTSTRIKE PRO-mellansula i två lager erbjuder skon en exceptionell kombination av låg vikt, respons och dämpning. De integrerade ENERGYRODS 2.0 – kolfiberstavar som efterliknar fotens skelettstruktur – ger stabilitet och kraft i varje steg, medan den nya rocker-profilen skapar en naturligt framåtdrivande löpkänsla. Resultatet är en sko som känns både explosiv och skonsam, även över långa distanser.